Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?

24 października 2024 | Kadry i Płace | Iwona Jaroszewska-Ignatowska Małgorzata Perchel-Ducka

Jaki cel mają postępowania wyjaśniające? Jak ustalić, co wydarzyło się w sprawie? W jaki sposób przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w zw. z otrzymanym zgłoszeniem, żeby spełnić wymogi z ustawy o ochronie sygnalistów? A co z postępowaniami w sprawie mobbingu lub dyskryminacji? O czym pamiętać przygotowując raport z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego?

Prowadzenie postępowań wyjaśniających w związku ze skargami otrzymanymi od pracowników i innych osób nie jest zadaniem prostym. Firmy muszą wdrożyć odpowiednie procedury i zapewnić należyty standard prowadzenia postępowań wyjaśniających. Procedury są różne. Ich specyfika często różni się w zależności od tego, czego dotyczy skarga. Osoby, które są członkami komisji wyjaśniających mierzą się z licznymi wyzwaniami. Muszą zachować poufność, odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, prawidłowo prowadzić rozmowy, a jednocześnie często wykazać się szeregiem umiejętności miękkich. W szczególności w przypadku postępowań na skutek skargi mobbingowej lub dyskryminacyjnej, kiedy rozmowa z potencjalną ofiarą może być naprawdę trudna i wywołać wiele emocji. Wszystkie postępowania wyjaśniające – zarówno te prowadzone w celu wyjaśnienia zgłoszeń złożonych na podstawie ustawy o ochronie sygnalistów, jak i na skutek innych zgłoszeń mają pewne elementy wspólne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak przeprowadzić prawidłowo każde postępowanie wyjaśniające i o czym przede wszystkim trzeba pamiętać.

∑ Co trzeba zrobić podczas postępowania wyjaśniającego, aby przeprowadzić je prawidłowo?

Przede wszystkim dobrze ustalić stan faktyczny. Tylko w ten sposób możliwe jest zweryfikowanie, czy skarga, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13010

Wydanie: 13010

Spis treści

Logistyka

Zamów abonament